Bel sağlığı için egzersizler

Genel sağlık yönünden olduğu gibi bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi çok büyüktür. Bel, sırt ve karın kaslarını güçlendirmek için gerekli spor ve hareketlere ömürboyu devam edilmelidir. Ancak bel fıtığı oluşumuna veya gelişmesine  zemin hazırlayabilecek veya doğrudan neden olabilecek mücadele sporları yerine, yüzme, yürüme ve bisiklet sürme gibi daha yumuşak sporlar tercih edilmelidir.
Birçok egzersiz hareketi içerisinden rastgele hepsini yapmak yerine belirli hareketlere öncelik tanımak gerektiğinden, bele daha az yük bindiren ve gelişmekte olan bir bel fıtığını ilerletmeyecek en güvenli dokuz hareketi sizler için tavsiye ediyoruz.  Bu hareketleri hikayesinde daha önce geçirilmiş bir bel rahatsızlığı bulunan veya bel fıtığına olası aday olan kimselerin yapmaları yararlıdır. Ancak egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:

 • Egzersizler temiz havalı bir ortamda (Hava durumu müsaitse evde pencereler açık olarak), altında sunta veya tahta bulunan halı veya battaniye gibi sert bir zeminde yapılmalıdır. Yumuşak veya deforme olabilen yataklar üzerinde egzersiz veya spor yapılmamalıdır.
 • Bel fıtığı rahatsızlığına yakalananlar hastalığın akut ağrılı döneminde bu hareketlere başlamamalı, istirahat etmelidirler. Şikayetler geçtikten sonra doktora danışılmalı ve egzersizlere ondan alınacak tavsiyelerden sonra başlanmalıdır.
 • Egzersizlere başlamakla ilk günden çok çabuk bir iyileşme beklenmemeli, sabırla egzersize devam edilmelidir. Hareketlerin sayısı ve tempo gün geçtikçe yavaş yavaş artırılmalı, başlangıçta aşırılığa kaçarak daha kötü bir sonuca neden olunmamalıdır.
 • Bel fıtığı uzmanı doktor başka şekilde tavsiye etmemişse ilk ay her hareket günde beş kere yapılmalıdır. Daha sonra her ay hareketler beşer beşer artırılmak suretiyle egzersizlere devam edilmelidir.
 • Ani ve zorlayıcı hareketlerden sakınılmalıdır. Aşağıdaki dokuz çeşit egzersiz risksiz olup, daha çok bunlar tercih edilmelidir.
 • Hareketler sırasında veya sonrasında normalde olan ağrının artmaması gerekir. Bu yüzden egzersiz sonrası şiddetli ve 15 dakikadan fazla süren bir ağrı olursa doktora danışılmalıdır.
 • Rahatsızlık bir saatten fazla devam ediyorsa o hareket egzersiz programından çıkartılmalıdır.
 • Bel fıtığı ameliyatı olanlar operasyonun üzerinden üç hafta geçmeden egzersizlere başlamamalı, doktora danışmak suretiyle daha sonra başlamalı ve  her hareketin sayısını yavaşça artırmalıdırlar.
 • Bu bilgiler haricinde hastanın kafasında herhangi bir soru oluşursa, uzman doktor hiç tereddüt etmeden derhal aranmalı ve yanlış bir iş yapmaktansa konunun uzmanı hekimden doğrusu öğrenilmelidir.

Dokuz bel sağlığı hareketi :

 1.  Sırt üstü yatarak önce bir bacağınızı 90 derece kaldırın. Sonra aynı hareketi diğer bacakla da yapın.
 2.  Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatın. Bir dizinizi kırıp, o dizinizi ellerinizle kavrayıp, göğsünüze doğru çekerek diğer bacağınızı yere yapıştırın. Aynı hareketi diğer bacakla da tekrarlayın.
 3.  Sırt üstü yatın, dizlerinizi kırın. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip, göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize dokundurmaya çalışın. (Dokundurmanız şart değil, zorlamayın)
 4.  Sırtüstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.
 5.  Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10’a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız. 
 6.  Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. içinizden 1’den 10’a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz. 
 7.  Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya iskenbenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve ayağa kalkarak gevşeyiniz.
 8.  El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10’a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10’a kadar sayınız ve gevşeyiniz.
 9.  Önce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10’a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturu pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.