Ambliyopi nedir?

Göz tembelliği nedir?

Göz tembelliği (ambliyopi), bebeklik ve erken çocukluk dönenimde, görmeyi engelleyen veya görüntü kalitesini bozan bir durum varsa, görmenin normal gelişmemesinden dolayı ortaya çıkan görüş azlığıdır. Göz tembelliğinden genellikle sadece bir göz etkilenir. Bir göz iyi görürken, diğerinde tembellik oluşur. Fakat, her iki gözde de aynı sorunlar varsa, iki gözde birden tembellik oluşması da mümkündür.
Görmeyi engelleyen sorun erkenden giderilmezse tembellik yerleşir. Geç dönemde, sorunlar giderilse dahi görme artırılamaz.
Göz tembelliği yaygındır, her 100 insandan 2-3’ ü etkilenir. ‘Benim çocuğumda olmaz’ diye düşünmek yanlıştır. İhmal etmek, tedavi etmenin en iyi zamanı olan bebeklik ve erken çocukluk dönemini kaçırmak üzüntü verici olacaktır.

NORMAL GÖRME NASIL GELİŞİR?

Yeni doğan bebekler görebilirler, ancak bu düşük düzeyde bir görmedir. Yaşamın ilk aylarında, iki gözün görüntülerini birleştirerek algılama, derinlik hissi gibi yetenekler gelişir. Bu gelişmeler erken çocukluk yıllarında hızlıdır, 7-9 yaşına kadar yavaşlayarak devam eder. 9 yaşından sonra görsel sistem stabilize olur.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.